دسته ها

سامانه مدیریت آموزش در مقابل نرم افزار یادگیری الکترونیکی: تفاوت‌های کلیدی

سامانه مدیریت آموزش (LMS) و نرم افزار آموزش الکترونیکی از نظر مفهوم اساسی ارائه یک محیط یادگیری برای فراگیران بسیار شبیه به هم هستند، اما در برخی از جنبه‌های کلیدی متفاوت هستند. این مقاله تفاوت‌های بین سامانه مدیریت آموزش و نرم افزار آموزش الکترونیکی را مورد بحث قرار می‌دهد و متوجه می‌شود که کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

 

سامانه مدیریت آموزش و نرم افزار یادگیری الکترونیکی

مدیریت آموزش و نرم افزار یادگیری الکترونیکی
سامانه مدیریت آموزش یک سامانه قدرتمند است که به کاربران امکان می‌دهد محتوای دوره خود را از طریق یک وب سایت یا یک برنامه تلفن همراه ایجاد، طراحی و ارائه دهند. از سوی دیگر، نرم‌افزارهای آموزش الکترونیکی، برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب هستند که به کاربران اجازه می‌دهند دوره‌های آنلاین را طراحی کنند، سپس آن‌ها را با زبان‌آموزان ارائه/به اشتراک بگذارند. نرم افزار آموزش الکترونیکی شباهت زیادی به سامانه مدیریت آموزش دارد زیرا با گزینه‌هایی همراه است که می‌توانید با سامانه مدیریت آموزش خودتان محتوا را ایجاد کنید. سامانه مدیریت آموزش و نرم افزار آموزش الکترونیکی اساساً برای کمک به مربیان و فراگیران در سازماندهی، مشاهده و مدیریت فرآیند یادگیری استفاده می‌شوند.

نمونه‌هایی از سامانه مدیریت آموزش و نرم افزار آموزش الکترونیکی

از سامانه مدیریت آموزش و نرم افزار آموزش الکترونیکی
سامانه جامع مدیریت آموزش و یادگیری TLMS یکی از پرکاربردترین نوع سامانه مدیریت آموزش است که هم سامانه LMS و سامانه TMS را با یکدیگر ادغام می‌کند. این نوع سامانه مدیریت آموزش دارای طیف وسیعی از ویژگی‌ها است که به شما در ایجاد، ارائه و مدیریت محتوای دوره کمک می‌کند. سامانه جامع مدیریت آموزش و یادگیری TLMS به شما امکان می‌دهد تکالیف را درجه بندی کنید، فایل‌ها را آپلود کنید و به دانش آموزان بازخورد فوری بدهید. سامانه مدیریت آموزش و یادگیری TLMS تمام پنج مرحله سامانه مدیریت آموزش یعنی طراحی دوره‌های آنلاین، ارائه آن‌ها به دانش آموزان، ردیابی معیارهای عملکرد، تسهیل همکاری بین فراگیران و گزارش برای مدیران را پوشش می‌دهد.
از سوی دیگر، نمونه‌های بسیاری برای نرم افزار آموزش الکترونیکی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد دوره‌های آنلاین را از ابتدا و بدون دانش برنامه نویسی ایجاد کنید.

تفاوت‌های کلیدی بین سامانه مدیریت آموزش و پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی

کلیدی بین سامانه مدیریت آموزش و پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی

علیرغم مشابه بودن در عملکرد پایه، تفاوت‌های کلیدی بین سامانه مدیریت آموزش و نرم‌افزارهای آموزش الکترونیکی وجود دارد. در اینجا برخی از نکات اصلی که هر دوی این ابزارها با یکدیگر متفاوت هستند آورده شده است:

۱. عملکرد و انعطاف پذیری
سامانه مدیریت آموزش در عملکرد خود جامع‌تر می‌باشد و از اشتراک گذاری فایل، همکاری، ذخیره سازی داده‌ها، پیام رسانی و غیره پشتیبانی می‌کنند. از سوی دیگر، پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی بیشتر بر میزبانی دوره‌های آنلاین متمرکز هستند. این ابزار با پشتیبانی اولیه برای افزودن محتوا، ذخیره محتوا و غیره همراه هستند.

۲. قابلیت دسترسی
سامانه مدیریت آموزش معمولاً میزبانی می‌شوند. این بدان معناست که سامانه مدیریت آموزش دارای کنترل‌های دسترسی انعطاف‌پذیرتر و مقیاس‌پذیری بالاتری هستند. سامانه مدیریت آموزش را می‌توان از هر جایی با اتصال به اینترنت در دسترس قرار داد.

۳. زمان به بازار
سامانه مدیریت آموزش به زمان زیادی برای راه اندازی و ادغام با سایر برنامه‌ها نیاز دارند، در حالی که پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی را می‌توان با زمان کمی در یک وب سایت یا برنامه موجود ادغام کرد. این به این دلیل است که سامانه مدیریت آموزش نسبت به پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی، رویه‌های راه‌اندازی پیچیده‌تری دارند و برای مشتریان لازم است کارشناسان فنی را برای ادغام آن‌ها با دستگاه‌های دیگر استخدام کنند.

۴. قیمت گذاری
سامانه مدیریت آموزش دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های گسترده و پشتیبانی از انواع ادغام‌ها هستند. این آن‌ها را بسیار قدرتمند می‌کند، اما هزینه بالایی دارد؛ اما با این حال سامانه مدیریت آموزش نسبت به پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهند. این باعث می‌شود که سامانه مدیریت آموزش نسبتا بهتر از این پلتفرم‌ها باشند.

 

کدام یک را باید انتخاب کنید؟

 

یک را باید انتخاب کنید؟

پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی اغلب از طریق سامانه مدیریت آموزش انتخاب می‌شوند، زیرا استفاده از آن‌ها آسان است و یک رابط کشیدن و رها کردن جذاب دارند. سامانه مدیریت آموزش همچنین به کاربران اجازه می‌دهند تا انواع مختلف محتوا، قالب‌ها، گرافیک‌ها، صداها، ویدیوها و آزمون‌ها را ترکیب و مطابقت دهند. سامانه مدیریت آموزش دارای بسیاری از ویژگی‌های داخلی هستند که پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی فاقد آن هستند. به عنوان مثال، یک سامانه مدیریت آموزش می‌تواند به شما کمک کند پیشرفت زبان آموزان را ردیابی کرده و گواهینامه هایی را به آن‌ها اختصاص دهید. همچنین می‌توان از آن‌ها برای ارزیابی و مدیریت عملکرد استفاده کرد.

آیا می‌توان از پلتفرم آموزش الکترونیکی بدون سامانه مدیریت آموزش استفاده کرد؟

یک پلتفرم آموزش الکترونیکی را می‌توان بدون سامانه مدیریت آموزش (سامانه LMS) استفاده کرد، اما لازم است بدانید که عملکرد آن بدون سامانه مدیریت یادگیری محدود است. به عنوان مثال، اگر سامانه LMS یا سامانه مدیریت آموزش همراه خود نداشته باشید، پیشرفت زبان آموزان را ردیابی نمی‌کنید. این یکی از دلایل اصلی است که چرا سازمان‌ها تمایل دارند هر دو پلتفرم را باهم انتخاب کنند.
شما می‌توانید از سامانه مدیریت آموزش (سامانه LMS) برای چندین مورد مانند مدیریت پیشرفت زبان آموزان و نظارت بر عملکرد آن‌ها استفاده کنید. از سوی دیگر، پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی از نظر رابط کاربری بسیار ساده‌تر و جذاب‌تر هستند. شما می‌توانید بر اساس نیازهای خود و ویژگی‌های آن‌ها بین این دو انتخاب کنید. اگر به دنبال یک پلتفرم حرفه‌ای هستید، پس باید سامانه مدیریت آموزش را انتخاب کنید. اگر به دنبال ابزاری برای ایجاد و مدیریت محتوای خود هستید، آموزش الکترونیکی می‌تواند انتخاب شما باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *